Quantcast
Channel: Magyar Nő Magazin » nemzeti ünnep
Viewing all articles
Browse latest Browse all 2

Rákóczi Emlékmenet ismét Budapesten

0
0

Idén is megrendezik a Rákóczi Emlékmenetet Budapesten, amely minden évben a Rákóczi Szabadságharc kitörésének napjához legközelebbi vasárnapon veszi kezdetét. Idén június 15-én vasárnap, 14 órakor az Oktogontól indul a menet a Kossuth térre a Rákóczi szobor elé. Civil összefogással megkezdődött a menet szervezése. A Rákóczi Öröksége Mozgalom és a Rákóczi Lovasai Hagyományőrző Egyesület kezdeményezte az emlékmenetet.

- A rendezvény fő szervezőjét, kitalálóját, László Ferencet a Rákóczi Öröksége Mozgalom vezetőjét kérdeztük, hol tartanak az előkészületek és kik támogatják a rendezvényt? Hogyan zajlik a menet?

- Civil kezdeményezés a rendezvény, támogatást még elfogadunk. Még több hagyományőrző érkezik, az Oktogontól a Kossuth térre a lovas Rákóczi szobor elé megyünk, ahol színpad lesz felállítva, és  beszédek hangzanak el. Az Országgyűlés főigazgatójától engedélyt kaptunk a színpad felállítására a Kossuth téren. Ez a rendezvény a Rákóczi Szabadságharc kitörésének 311. évfordulóján, a magyar történelem leghosszabb szabadságharcának emlékére kerül megrendezésre.
- 1703. május 12.-én tette közzé II.Rákóczi Ferenc a  breznai kiáltványt, melyben a magyar nemzet szabadságvágyát fejezte ki és ezért hadba hívta a magyarokat. „Mi Felső-Vadászi Rákóczi Ferenc Fejedelem és Gróff Székesi Bercsényi Miklós. Minden igaz magyar, hazaszerető és édes országunk régi dicsőséges szabadságát óhajtó, egyházi és világi, nemes és nemtelen, fegyverviselő és otthon lakós igaz magyaroknak Istentől minden CUM DEO PRO PATRIA ET LIBERTATE jót kívánunk. Nem lehet oly magyar, hogy az eddig Magyarországon törvénytelenül, Isten és igazság ellen hatalmaskodó és minden rendet képtelenül sanyargató idegen nemzetnek kegyetlenkedését, portiózó s képtelen adóztató zaklatásait, szabados törvényeinknek szakgatásit, nemzetünknek és szabadságunknak megvetését és már láb alá vetetteknek csúfolásit elégségesen nem érzette s nem értette volna…

- Kérem beszéljen a  kiáltvány jelentőségéről. Van-e párhuzam a mai korral a szabadságharcnak ? Miért kell erre megemlékeznünk?

- A nemzet emlékezetébe beivódott, hogy volt egy II.Rákóczi Ferencünk, volt hívó szó, és volt aki beálljon a zászlaja alá, végigvigye a nemzet fennmaradását szolgáló hosszú nehéz harcokat. Amíg képesek vagyunk Rákóczira emlékezni, addig képesek lehetünk arra, hogy odaálljunk a mi nemzetünkre eső küzdelmek zászlai alá, melyekre a Szabadság, Haza, Nemzet jelszavak vannak felírva. Az emlékmenet célja, hogy legyen nemzeti ünnep a magyar történelem leghosszabb szabadságharca.

- A Rákóczi Öröksége Mozgalom 2013-ban kezdeményezte, hogy legyen nemzeti ünnep a szabadságharc kitörésének napja. Úgy tudjuk nem sikerült elfogadtatni az  Országgyűléssel. Idén ismét benyújtják a kérelmet?

- 2013. október 25-én az összes párt frakcióirodájába benyújtottuk a nemzeti ünnepi kezdeményezés petícióját, az összes leadottból egy párt válaszolt erre. Ebben azt írja az országgyűlési képviselő, hogy a szükséges jogszabálymódosítást még 2013-ban benyújtják az Országgyűléshez, de ebből semmi nem  valósult meg. A Miniszterelnöki Hivatal helyett a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumból jött  Navracsics Tibor  válasza. A levélben nagyszerű kezdeményezésnek tartja – „ Rákóczi emlékezetének ápolása nagyszerű és nemes feladat, szabadság küzdelméből erőt lehet meríteni”. Rövid levelének summázata, hogy jelenleg nincs napirenden nemzeti ünnepeink számának növelése. A nemzeti ünnepi kezdeményezéssel kapcsolatban újabb tervek vannak, de erről majd később tájékoztatjuk a közvéleményt.
Október 25.-én a Szent István Bazilikában fogunk megemlékezni II. Rákóczi Ferenc vezérlő fejedelem újratemetéséről.108 évvel azelőtt, 1906. október 28.-án Budapestre hozták haza Törökországból Rákóczi hamvait és a Szent István Bazilikában ravatalozták fel, majd másnap, október 29.-én Kassán volt az újratemetés.

-   Szeretnénk tudni, hogy honnan ez az indíttatás, miért éppen Rákóczi Ferenc? Kérem beszéljen kötődéséről a fejedelemhez! Szeretnénk megismerni azt az embert, aki hittel és nagy elszántsággal, barátaival, ismerőseivel ápolja Rákóczi Ferenc emlékét, rendszeresen járnak Kassára és Borsiba a fejedelem szülőhelyére. Mit gondol a mai kor emberének Rákóczi öröksége tud értéket közvetíteni? Az a szabadságvágy ami hittel párosulva fellelhető Rákóczinál, ma is követendő példa?

- Édesapám aki teológus volt, még gyerekkoromban elvitt Sárospatakra, hogy bemutassa nekem a Rákóczi várat és II.Rákóczi Ferencet. Ő is nagy tisztelője volt a vezérlő fejedelemnek. Mindenféleképpen követendő példa a Fejedelem élete és öröksége.
Úton való alázatos szolgálat, amelyre hivatottak e földi életben. A példaképem, s eszményképem, II. Rákóczi Ferenc Erdély, s Magyarország fejedelmének nemzete iránti fáradhatatlan szolgálata örökké lángoló fáklya marad számomra, s ígérem , hogy ( testi-lelki egészségem tudatában ) egész életemben őfelségének reánk hagyott örökségét fogom szolgálni. A méltóságos fejedelemnek 1703-as Lengyelországból való hazatérte fordulatot hozott a magyar nemzet törekvéseinek palettáján az által, hogy a kuruc-vezér tisztán, s világosan megfogalmazta korának időszerű problémáit, mely által egyben választ is adott a nemzetre ránehezedő iga alóli szabadulás lehetőségeire. Ennek értelmében is követeljük a magyar nemzet elöljáróitól, hogy  Június 16., a Rákóczi szabadságharc kezdete legyen nemzeti ünnep Magyarországon! A magyar nemzet vezérlő fejedelme állócsillagként tündököl a Hadak Útján, örök világosságot és példát sugároz minden árva, szenvedő, sötétben botorkáló magyarnak. Csak fel kell emelni csüggedő fejünket, hogy szembenézzünk vele! S végül hadd idézzem példaképem, s eszményképem nemzetszolgálatának mindent összefoglaló, máig tündöklő mondatát, mely szerint: “Azért jöttem, hogy a magyar emberek szívében a szabadság szerelmetes lángját újra lángra lobbantsam, hogy a szabadság szerelme a magyar ember szívéből soha ne tűnjön el.”

A Rákóczi Öröksége Mozgalom és a Rákóczi Lovasai Hagyományőrző Egyesület közleménye:

Tisztelt Barátaink, Nemzettestvéreink!

Példaképünk és eszményképünk iránti tiszteletünk jeléül most ismét Hozzátok fordulunk a Rákóczi Öröksége Mozgalom és a Rákóczi Lovasai Hagyományőrző Egyesület nevében.
Az Úr Istennek 2014. esztendejében most ismét meggyújtanánk az emlékezés szent lángját, hadd lobogjon mindannyiunk előtt a tűz, mely bevilágítja a nagy magyar szíveket.
Köztudott dolog, hogy édes szülőföldünkön már lassan mindenről és mindenkiről megemlékezünk, azonban nemzetünknek egyik legjelentősebb eseményét máig megmagyarázhatatlanul minduntalan félresöprik, s ehelyett olyan eseményekre emlékeznek, melyek emlékét többszörösen fölülmúlja a magyar történelem leghosszabb ideig tartó dicső szabadságharca.
Ezért közösségeink tagsága az elmúlt évi emlékmenethez hasonlóan idén ismét méltóképpen szeretne megemlékezni II. Rákóczi Ferenc szabadságharca kezdetének 311. évfordulójára Budapesten, 2014. június 15-én, vasárnap.
Rákóczi a hazáért, a szabadságért és a függetlenségért harcolt. Ezek az eszmék kell, hogy uralkodjanak a mai magyar életben is. Ha Rákóczinak nem is sikerült elérnie a nemzet teljes egységét, mi az említett gondolatok köré csoportosulva, szilárdan és elszántan törekszünk ezek elérésére!
Felkérésünket meghallgatva neves szervezetek csatlakoztak rendezvényünkhöz.
Az emlékmenet útvonala: Oktogon – Andrássy út – Kossuth tér.
Indulás: 2014. június 15-e, vasárnap 14 óra.
A megemlékezők népes seregét a kuruc lovas hagyományőrzők vezetik a magyar Országház elé.
Hisszük, hogy ebben az évben is több ezren vesznek majd részt a megemlékezésen!
Rákóczi fejedelem emléke állócsillagként tündököl a Hadak Útján, örök világosságot és példát sugároz minden árva, szenvedő, sötétben botorkáló magyarnak. Csak fel kell emelni csüggedő fejünket, hogy szembenézzünk vele!

CUM DEO PRO PATRIA ET LIBERTATE!

rakoczi-emlekmenet

Cserép Anikó

magyarno.com

(Visited 611 times, 1 megtekintés ma)

Viewing all articles
Browse latest Browse all 2

Latest Images

Trending Articles